Live Sweaters

Produktový design.

Michal Richter mě oslovil, protože hledal designera, který by navrhl kolekci pánských merino svetrů pro jeho značku Live Sweaters. Cílem bylo najít rovnováhu mezi decentností a výstředností. V designech jsem se inspiroval psychedelickou kulturou kmene Shipibo a Huicholů. Využívám zde optických efektů, založených na vzdálenosti. Některé vzory je možné vidět pouze s určitým odstupem. Někde si vzoru všimnete pouze z blízka. Svetry si můžete koupit na www.livesweaters.com

Posvátný Květ života je jedním z nejstarších grafických symbolů. Objevíte ho ve všech kulturách po celém světě, je součástí různých náboženství i architektury. Znázorňuje základní formy prostoru a času, ale i jednotu života a ducha jako součást vesmíru.

Psychedelika jsou pro mexické Indiány důležitým zdrojem inspirace. Požívají kvůli tomu kaktusy peyotl, které jsou také součástí jejich náboženství. Indiánům to mění pohled na svět a pomocí různých technik pak zachycují vize, ve kterých se setkávají s přírodními silami v podobě spiritů.

Design Filipa Aury vychází právě z psychedeliky ovlivněného umění. To ale zpracovává z evropského pohledu. Zatímco původní vzory bývají výrazně barevné, Flip raději volí střídmost. Významnou součástí svetru je i efekt, díky kterému jsou motivy jasně čitelné jen z určité vzdálenosti. Čím více se k designu blížíte, tím více se bytosti mění na abstraktní obrazce.

Popínavá liána Ayahuasca má v životech domorodých amazonských indiánů posvátnou úlohu. Stejně tak jako psychoaktivní nápoj, který se z ní připravuje. Změněné stavy vědomí jsou pro domorodé kmeny jako medicína, která jim pomáhá ve všech oblastech života. Je to jejich lék na nemoci. Fyzické i duševní.

Zdrojem inspirace pro design Ayahuasca byly typické hadí vzory kmene Shipibo. Ty jsou znázorněním fraktálu, který symbolizuje kosmickou energii zvanou Řeka života. Součástí návrhu jsou i úmyslné digitální chyby (glitche).